ՄՈՍԿՎԱ ՔԱՂԱՔԻ ՓՈՔՐ ԵՎ ՄԻՋԻՆ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԻԶՆԵՍ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 10:00 — ին “Էլիտ Պլազա” բիզնես կենտրոնի մեծ կոնֆերանս դահլիճում (ք. Երևան, Խորենացի փ., 15 , 1-ին հարկ) տեղի ունեցավ Մոսկվայի և Երևանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացման մամլո ասուլիս՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանի Հանրապետության Աոևտրա-Արդյունաբերական Պալատի և Մոսկվա Քաղաքի Կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այս միջոցառումը տեղի է ունեցել «Բիզնես – Մարաթոն 2014: Ք. Մոսկվայի փոքր և միջին ձեռնարկությունների բիզնես առաքելություն քաղաք Երևան» ծրագրի պաշտոնական բացման շրջանակներում:
Ծրագիրն իրականացվել է Մոսկվայի Գիտության, Արդյունաբերական քաղաքականության և ձեռներեցության վարչության նախաձեռնությամբ և Հայաստանի Հանրապետության Աոևտրաարդյունաբերական Պալատի աջակցությամբ:
2014թ. -ին «Բիզնես – Մարաթոն 2014» անց է կացվել ՌԴ շրջանների և արտերկրյա 40 քաղաքներում:
Ծրագրի նպատակն էր աջակցել երկու մայրաքաղաքների գործարարների անմիջական, փոխադարձ շահավետ առևտրային համագործակցությանը: Ծրագիրը զգալիորեն տարբերվում Է ցուցահանդեսներից և այլ միջոցառումներից նրանով, որ մինչև ծրագրի մասնակիցների անմիջական ժամանումը Երևան, նախորդ 2 ամսվա ընթացքում անցկացվել է նախնական աշխատանք երկկողմ հանդիպումների պլանավորման և անցկացման ուղղությամբ:
Ծրագրին ի սկզբանե մասնակցում էին ավելի քան 20 Մոսկվայի ձեռնարկություններ: Նրանցից յուրաքանչյուրի համար 2 ամսվա ընթացքում աշխատանքներ են իրականացվել Երևանի ընկերությունների ցանկում պոտենցիալ գործընկերներ գտնելու նպատակով: Կատարվել է ավելի քան 160 նախնական հեռախոսազանգ, որի ընթացքում փոխանցվել են տեղեկատվական նյութեր Մոսկվայի ընկերությունների մասին: Երևանի այն ընկերությունները, որոնք հետաքրքրություն են հայտնել համագործակցության, երկկողմ բանակցություններ են վարել Մոսկվայի ընկերությունների հետ:
Այդ ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են 10 մոսկովյան ձեռնարկություններ, որոնք ամենամեծ հետաքրքրության արժանացան Երևանի ընկերությունների կողմից: Այսպիսով, որպես բիզնես առաքելություն Երևան այցելել են 10 ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնք զբաղվում են շինարարական, լաքաներկային և հարդարման նյութերի, օդափոխության և օդամաքրման համակարգերի, բժշկական սարքավորումների և առողջապահական ապրանքների, կրծողների դեմ պայքարի ժամանակակից միջոցների, կանանց հագուստի, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության կառավարման համակարգերի և ավտոմատացման համակարգեր արտադրողներ և այլն:
Առաջին օրը երկու տարածաշրջանների գործարարների հանդիպումը անցկացվել է “բանակցային հարթակ” ձևաչափով: Նաև առաջին օրը կազմակերպվել է կլոր սեղան, որին մասնակցել են լոգիստիկայի, սերտիֆիկացման, արտոնագրման ոլորտներ ներկայացնող Երևանի փորձագետները:
Երկրորդ օրը մասնակիցները անցկացրեցին գործնական հանդիպումներ Երևանի ընկերությունների գրասենյակներում արդյունաբերական և առևտրային համագործակցության մանրամասները քննարկելու նպատակով: Բացի այդ, գործարար առաքելության երկրորդ օրը կազմակերպվեցին այցելություններ տարածաշրջանի ձեռնարկություններ (տեխնոլոգիական տուր) փորձի փոխանակման, արդյունաբերական համագործակցության նպատակով և այլն:

ДЕЛОВАЯ МИССИЯ МОСКОВСКИХ МАЛЫХ И СРЕДНИХ ПРЕДПРИЯТИЙ В ГОРОД ЕРЕВАН
9 октября в 10:00 в конференц-зале бизнес-центра «Элит Плаза» (г. Ереван, ул. Хоренаци, 15 этаж) состоялась пресс-конференция, посвященная развитию экономических связей Москвы и Еревана, Правительство Республики Армения , Мэрия Еревана, Торгово-промышленная палата РА и Правительство Москвы. Это событие проходит в «Бизнес-марафоне 2014». C. Программа «Московская миссия малого и среднего бизнеса» Город Ереван.
Проект реализован по инициативе Департамента науки, промышленной политики и предпринимательства города Москвы при поддержке Торгово-промышленной палаты РА.
В 2014 году «Деловой марафон 2014» проведен в 40 регионах России и зарубежных стран.
Цель проекта — поддержать прямое взаимовыгодное коммерческое сотрудничество между двумя столичными бизнесменами. Программа существенно отличается от выставок и других мероприятий, отдавая приоритет планированию и проведению двусторонних встреч до предыдущих двух месяцев прибытия участников проекта в Ереван.
В начале проекта приняли участие более 20 московских предприятий. В течение двух месяцев каждый из них работал над поиском потенциальных партнеров в списке ереванских компаний. Было совершено более 160 телефонных звонков, в ходе которых были переданы информационные материалы о московских компаниях. Заинтересованные в сотрудничестве ереванские компании провели двусторонние переговоры с московскими компаниями.
По результатам этих исследований в состав делегации вошли 10 московских компаний, что было наиболее высоко оценено ереванскими компаниями. Таким образом, в качестве бизнес-миссии в Ереван посетили представители 10 компаний, которые занимаются строительством, отделочными материалами, системами вентиляции и кондиционирования, медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения, современными средствами борьбы с грызунами, женской одеждой, системами электронного документооборота и системами автоматизации. и так далее.
В первый день встречи бизнесменов из обоих регионов прошли в формате «переговорной площадки». В первый день был организован круглый стол с экспертами из Еревана, которые представляли такие направления как логистика, сертификация и лицензирование.
Во второй день участники проведли деловые встречи для обсуждения деталей производственно-коммерческого сотрудничества в офисах ереванских компаний. Кроме того, во второй день деловой миссии были организованы визиты для предприятий региона (технологический тур), обмен опытом для промышленной кооперации и многое другое.