ՄՈՍԿՎԱ ՔԱՂԱՔԻ ՓՈՔՐ ԵՎ ՄԻՋԻՆ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԻԶՆԵՍ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
2013թ. սեպտեմբերի 18 — ին, ժամը 10:00 — ին Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի նիստերի դահլիճում  (ք. Երևան, Խանջյան փ. 11, 2 — րդ հարկ) տեղի ունեցավ Մոսկվայի և Երևանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցերին նվիրված մամուլի ասուլիս Երևանի և Մոսկվայի քաղաքապետարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Միջոցառումը տեղի ունեցավ «Բիզնես – Մարաթոն 2013, Մոսկվայի փոքր և միջին ձեռնարկությունների բիզնես առաքելությունը  Երևանում»   բացման արարողության  շրջանակներում:
Ծրագիրն իրականացվել է Մոսկվայի կառավարության  գիտության, արդյունաբերական քաղաքականության և ձեռներեցության վարչության նախաձեռնությամբ և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
«Բիզնես – Մարաթոն 2013»–ը տեղի է ունեցել 50 քաղաքներում:
Ծրագրի նպատակն է՝ աջակցել երկու քաղաքների գործարարների անմիջական փոխադարձ արդյունավետ և առևտրային համագործակցությանը: Ծրագիրը զգալիորեն տարբերվում Է ցուցահանդեսներից և այլ միջոցառումներից նրանով , որ մինչև ծրագրի մասնակիցների  անմիջական ժամանումը Երևան, նախորդ 2 ամսվա ընթացքում անցկացվել է երկկողմ շփումների նախնական ուսումնասիրում:
Ծրագրին ի սկզբանե մասնակցում էին Մոսկվայի ավելի քան 15 ձեռնարկություններ: Նրանցից նախնական հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա գործնական պատվիրակության կազմում ընդգրկվեցին  10 մոսկովյան ընկերություններ, որոնք ամենամեծ հետաքրքրությանն արժանացան Երեւանի ընկերությունների կողմից: Այդպիսով, գործնական պատվիրակության կազմում ք.Երևան ժամանեցին 10 ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ`շինարարական, լաքաներկային և հարդարման նյութերի, արդյունաբերական սարքավորումների և պահեստամասերի, կահույքի և կահույքի պարագաների արտադրության, բժշկական սարքավորումների և առողջապահական ապրանքների,  կրծողների դեմ պայքարի ժամանակակից միջոցների, կանանց հագուստի, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության կառավարման համակարգերի և ավտոմատացման համակարգեր արտադրողներ և այլն:
2013թ. սեպտեմբերի 18 — ին Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի նիստերի դահլիճում պաշտոնական բացման արարողությունից և մամլո-ասուլիսից հետո անցկացվեցին հանդիպումներ  “բանակցային հարթակ” ձևաչափով Մոսկվա և Երևան քաղաքների փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար, որի շրջանակներում աշխատանքային գրաֆիկով երկու տարածաշրջանների գործարարների միջև կայացան ավելի քան 80 երկկողմանի հանդիպումներ: Միաժամանակ կազմակերպվել են կլոր սեղաններ, որին մասնակցեցին լոգիստիկայի, սերտիֆիկացման, արտոնագրման, բանկային և վարկային ոլորտներ ներկայացնող Երևանի փորձագետները:
2013թ. սեպտեմբերի 19 — ին, մասնակիցները ունեցան գործնական հանդիպումներ Երևանի ընկերությունների գրասենյակներում արդյունաբերական և առևտրային համագործակցության մանրամասները քննարկելու նպատակով: Բացի այդ, կազմակերպվեցին ԵՐԵՎԱՆԻ  բիզնես ասոցիացիաների և մասնագիտական ​​միավորումների այցելություններ (շնորհանդես տուր) և այցելություններ տարածաշրջանի ձեռնարկություններ (տեխնոլոգիական տուր) փորձի փոխանակման, արդյունաբերական համագործակցության նպատակով և այլն:
Բիզնես առաքելությունը  արտերկիր բացման արարողության շրջանակներում  տեղի ունեցավ մամլո-ասուլիս, նվիրված Մոսկվա և Երևան քաղաքների տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, որին որպես խոսնակ ելույթ ունեցան`
1. Դմիտրի Ալեքսանդրովիչ Կնյազեվ, Մոսկվա քաղաքի գիտության, արդյունաբերական քաղաքականության և ձեռներեցությանվարչության պետի տեղակալ;
2. Կարեն Երվանդի Մարտիրոսյան, Երևան քաղաքի առևտրա-արդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն;
3. Կարեն Գևորգյան, Հայաստանի փոքր ևմիջին ձեռնարկությունների զարգացման ազգայինկենտրոնի փոխտնօրեն;
4. Սերգեյ Վալերյեվիչ Շաբելնիկով, «Կիրառականմարկետինգի բյուրո» ընկերությանգործադիր տնօրեն, (կազմակերպիչ):

ДЕЛОВАЯ МИССИЯ МОСКОВСКИХ МАЛЫХ И СРЕДНИХ ПРЕДПРИЯТИЙ В ГОРОД ЕРЕВАН
18 сентября 2013 года в 10-00 в конференц-зале Торгово-промышленной палаты Республики Армения (г. Ереван, ул. Ханджяна, 11, 2 этаж) прошла пресс-конференция, посвященная развитию экономических взаимоотношений города Москвы и города Еревана. Мероприятие проходило в рамках церемонии открытия проекта «БИЗНЕС-МАРАФОН’2013. Деловая миссия московских малых и средних предприятий в г.Ереван».
Проект реализован по инициативе Департамента науки, промышленной политики и предпринимательства Правительства Москвы.
В 2013 году «Бизнес-Марафон’2013» прошел в 50 городах.
Цель Проекта – содействие в установлении прямого взаимовыгодного производственного и торгового сотрудничества предпринимателей двух регионов. Технология проекта существенно отличается от выставок и других подобных мероприятий, прежде всего, тщательной предварительной проработкой двусторонних контактов, которая проводилась в течение 2-х месяцев подготовки непосредственного приезда участников Проекта в г. Ереван.
Изначально в Проекте участвовали 15 московских предприятий. Из них по результатам предварительной проработки в состав деловой миссии за рубеж было отобрано 10 производственных предприятий, вызвавших наибольший интерес со стороны ереванских компаний. Таким образом, в составе деловой миссии в г. Ереван приехали представители 10 компаний, занятых в производстве строительных, лакокрасочных и отделочных материалов, оборудования и комплектующих для промышленности, мебели и комплектующих для мебельных производств, медицинского оборудования и товаров медицинского назначения, средств для борьбы с вредителями, женской одежды, систем электронного документооборота и систем автоматизации процессов и т.д.
18 сентября 2013 года, после завершения официальной церемонии открытия и пресс-конференции в конференц-зале Торгово-промышленной палаты Республики Армения состоялась Переговорная площадка для МСП города Москвы и города Еревана, в рамках которой в рабочем режиме было организовано более 80 двусторонних встреч предпринимателей двух регионов. Также были проведены круглые столы для участников деловой миссии со специалистами в области логистики, сертификации, патентования, банковского и кредитного секторов.
19 сентября 2013 года предприниматели посетили офисы ереванских компаний для оценки производственных и коммерческих возможностей и обсуждения деталей сотрудничества. Также были организованы визиты по деловым объединениям и профильным ассоциациям Еревана (презентационный тур), и посещение производственных предприятий региона (технологический тур) с целью обмена опытом, производственной кооперации и т.п.
В рамках церемонии открытия Деловой миссии за рубеж прошла пресс-конференция, посвященная развитию экономических взаимоотношений города Москвы и города Еревана, в которой в качестве спикеров выступили:
• Князев Дмитрий Александрович – Заместитель руководителя Департамента науки, промышленной политики и предпринимательства города Москвы;
• Мартиросян Карен Ервандович – Исполнительный директор Торгово-промышленной палаты города Еревана;
• Карен Геворгян – Заместитель директора Армянского национального центра развития малого и среднего предпринимательства;
• Шабельников Сергей Валерьевич – Главный управляющий ООО «Бюро прикладного маркетинга» (организатор).