«Дело за малым» համաժողով
Կրասնոդարի երկրամասի Արտահանման աջակցության կենտրոնը և «Ինվենթսեթր» կազմակերպությունը` Հայաստանի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայաստանի Հանրապետության Արտադրողների և դիստրիբյուտորների ասոցիացիայի հետ համագործակցությամբ, արդեն ավանդական դարձած ամենամյա «Дело за малым» ՓՄՁ Ֆորումի շրջանակներում հոկտեմբերի 18-19 Կրասնոդար քաղաքի «Էքսպոգրադ-Յուգ» ցուցահանդեսային-համագումարային համալիրում կազմակերպել էին Կրասնոդարի երկրամասում հայ ձեռներեցների պատվիրակության բիզնես-առաքելություն՝ նպատակ ունենալով հանդիպումներ և բանակցություններ կազմակերպել տեղի արդյունաբերական սուբյեկտների և իրենց ապրանքների (աշխատանքների, ծառայությունների) հավանական օտարերկրյա գնորդների միջև:
2019թ. հոկտեմբերի 18-ին և 19-ին «Дело за малым» ֆորումի շրջանակներում, որը հավաքել էր շուրջ 25 հազար ձեռներեց, Կրասնոդարի երկրամասի Արտահանման աջակցության կենտրոնի կողմից իրականացվեցին միոցառումներ` նվիրված Կուբանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների արտաքին տնտեսական գործունեության զարգացմանը, այդ թվում նաև կոնտակտների բորսա հայ ձեռներեցների հետ: Չորս հայկական կազմակերպություն, որոնք զբաղվում են լայն սպառման ապրանքների, սննդամթերքի, շինանյութի, ավտոպահեստամասերի ներկրմամբ և տարածմամբ, բանակցություններ վարեցին Կրասնոդարի պրոֆիլային ապրանք արտադրողների հետ:
Հոկտեմբերի 19-ին կայացավ «Արտահանիր Հայաստան» վարպետաց դասը, որը վարեց Կարեն Իվանովը` Հայաստանի Հանրապետության արտադրողների և դիստրիբյուտորների ասոցիացիայի ներկայացուցիչը: «Արտահանիր Հայաստան» նախագծի գլխավոր նպատակն է ժողովրդական սպառման ապրանքների առաջխաղացումը Հանրապետության շուկայում` տեղական սուպերմարկետների, առցանց խանութների միջոցով, HORECA հատվածի միջոցով, ինչպես նաև Հայաստանի տենդերներին մասնակցությամբ: Նախագիծն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայաստանի Հանրապետության դիստրիբյուտորների ասոցիացիայի աջակցությամբ:

Форум «Дело за малым»
Центр координации поддержки экспорта Краснодарского края и компания «Ивентцентр», при содействии Торгово-промышленной палаты Республики Армения и Ассоциации Производителей и Дистрибьюторов Республики Армения, в рамках ставшего уже традиционным ежегодного Форума МСП «Дело за малым», который состоялся 18-19 октября в выставочно-конгрессном комплексе «Экспоград-Юг» в городе Краснодар, организовали реверсную бизнес-миссию предпринимателей из Армении в Краснодарский край с целью организации встреч и переговоров между региональными субъектами предпринимательства и потенциальными иностранными покупателями их товаров (работ, услуг).
18 и 19 октября 2019 года в рамках Форума «Дело за малым», собравшего около 25 тыс. предпринимателей, Центром координации поддержки экспорта Краснодарского края были проведены мероприятия, посвященные развитию внешнеэкономической деятельности компаний малого и среднего предпринимательства Кубани, в том числе и биржа контактов с армянскими предпринимателями. Четыре армянских компании, занимающиеся импортом и дистрибьюцией товаров массового спроса, пищевых товаров, строительных материалов и автозапчастей провели переговоры с профильными краснодарскими товаропроизводителями.
19 октября состоялся мастер-класс «Экспортируй в Армению», спикером которого выступил Карен Иванов, председатель Ассоциации производителей и дистрибьюторов Республики Армения. Главная цель проекта «Экспортируй в Армению» — продвижение товаров народного потребления на рынке Республики, в том числе через местные супермаркеты, онлайн-магазины, через сегмент HORECA и через участие в государственных тендерах Армении. Проект реализуется при поддержке Торгово-промышленной палаты Республики Армении и Ассоциации дистрибьюторов Республики Армения.