2019 թ. մայիսի 31-ից հունիսի 3-ը Ծաղկաձոր քաղաքի «Multi Rest House» հյուրանոցային համալիրում կայացավ «Եվրասիական տնտեսական միություն՝ Հայաստան-համագործակցություն» հինգերորդ հոբելյանական ամենամյա Բիզնես Համաժողովը:
Համաժողովը կազմակերպել են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատները, Ղազախստանի Հանրապետության «Ատամեկեն» գործարարների Ազգային պալատը, Համառուսաստանյան Ղրղզստանի Կոնգրեսը և «Իվենթսենթր» ընկերությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Համաժողովի հիմնական նպատակներն են Եվրասիական տնտեսական միության երկրների գործարար ներկայացուցիչների միջև փոխգործակցության զարգացունը, տարածաշրջանների գործարարների միջև փոխշահավետ համագործակցության հաստատումը, ինչպես նաև Կառավարության ներկայացուցիչների հետ կարևորագույն տնտեսական խնդիրների քննարկումը և կարգավորումը:
Համաժողովի հիմնական թեզն է հանդիսացել՝ «ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԻՆԳ ՏԱՐԻՆԵՐԸ, ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ՆՈՐ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ»: Միջոցառման օրակարգում ներառվել են պլենար և սեկցիոն նիստերը, որտեղ որպես մոդերատոր հանդես են եկել ԵԱՏՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչները՝ ՀՀ պետական կառույցների ներկայացուցիչների հետ համատեղ, ինչպես նաև կազմակերպվել են կոնտակտային բորսա և բազմաթիվ երկկողմանի բիզնես-հանդիպումներ:
Բիզնես Համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Առաջնային նշանակության ոլորտներում արդյունաբերական կոոպերացիայի խորացումը և ներմուծման փոխարինման զարգացումը» կոնֆերանսը, ինչպես նաև կլոր սեղաններ հետևյալ թեմաների շուրջ՝ «ԵԱՏՄ տարածքում նախագծա-շինարարական գործընթացների ազատ տեղաշարժի պայմանները», «ԵԱՏՄ անդամ երկրներում արտահանման ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկություններին աջակցող ֆինանսական գործիքները», «Էլեկտրոնային առևտուրը որպես միջազգային շուկաներ ապրանքների և ծառայությունների արտահանման ժամանակակից գործիք», «Սննդամթերքի առաջխաղացումը արտաքին շուկաներում: ՓՄՁ արտահանման աշխարհագրության ընդլայմանը ուղղված գործիքներ», «ԵԱՏՄ տրանսպորտային համակարգերը ժամանակակից տնտեսկան պայմաններում»:
Համաժողովին ներկա էին ավելի քան 250 մասնակիցներ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, այդ թվում՝ Եվրասիական Տնտեսկանան Հանձնաժողովի ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (Նախարար); Եվրասիական Տնտեսկանան Հանձնաժողովի տարբեր վարչությունների աշխատակիցներ և ղեկավարներ; ԵԱՏՄ անդամ պետությունների դեսպանատների ներկայացուցիչներ և ղեկավարներ; բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից, Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից, ՀՀ կառավարությանն առընթեր սննդի անվտանգության տեսչությունից, ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության կոմիտեից, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային էկոնոմիկայի նախարարությունից, Արցախի Հանրապետության Կառավարությունից, Իրկուտսկի մարզի Տնտեսական զարգացման նախարարությունից, Վորոնեժի մարզի տնտեսության զարգացման վարչությունից; Ալթայի մարզի, Օրլովի մարզի, Կրասնոյարսկի մարզի Արտահանման աջակցման կենտրոնների, Տվերի մարզի և Բրյանսկի մարզի ձեռնարկատիրության աջակցման Հիմնադրամների, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատների, Ռուսաստանի Դաշնության բանկերի ասոցիացիայի, Փոքր և միջին արտահանողների ասոցիացիայի ներկայացուցիչներ և ղեկավարներ, ինչպես նաև լրատվամիջոցների և ԵԱՏՄ անդամ երկրների բիզնեսի ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքով Բիզնես Համաժաղովի բացման արարողությանը ելույթ ունեցան ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մ.Գ. Սարգյսանը, Եվրասիական Տնտեսկանան Հանձնաժողովի Կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Կ.Ա. Մինասյանը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության կոմիտեի, ԵԱՏՄ անդամ երկրների Առևտրաարդյունաբերական պալատների, Բերառուսիայի և Ղազախստանի Դեսպանատների, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցչության և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և ղեկավարներ: Ելույթների ընթացքում ամփոփվեցին Միության գործունեության վերջին տարիների արդյունքները, կենտրոնանալով եվրասիական ինտեգրման հետագա ամրապնդմանը, փոխադարձ առևտրում խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացմանը, Միության և երրորդ երկրների միջև փոխգործակցության ավելցմանը: Հատուկ ուշադրության է արժանացել ԵԱՏՄ անդամ երկրների անդամակցության շրջանակներում առևտրա-տնտեսական համագործակցության ներկա իրավիճակին և զարգացման հեռանկարներին:
Համաժողովի մասնակիցները նշեցին, որ Ծաղկաձորյան Բիզնես Համաժողովը ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Հայաստանի գործարար շրջանակների միջև համագործակցության զարգացման համար հիանալի հարթակ է հանդիսանում:
Համաժողովի աշխատանքի արդյունքներով ստորագրվել են համագործակցության մասին համաձայնագրեր, իսկ որոշ կազմակերպություններ կնքել են Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքներ մատակարարելու պայմանագրեր: Ձեռնարկությունները մտադիր են շարունակել բանակցությունները արտասահմանյան գործընկերների հետ դեպի Հայաստան արտահանման ծավալների ավելացման ուղղությամբ:

С 31 мая по 3 июня 2019 года в гостиничном комплексе “Мульти Рест Хаус” города Цахкадзор Республики Армения состоялся пятый юбилейный ежегодный бизнес-форум «Евразийский экономический союз: Армения — сотрудничество».
Форум организован Торгово-промышленными палатами Республики Армения и Российской Федерации, Белорусской торгово-промышленной палатой, Национальной палатой предпринимателей Казахстана «Атамекен», Всероссийским кыргызским конгрессом и компанией «Ивентцентр» при поддержке Правительства Республики Армения и Евразийской экономической комиссии. Основная задача Форума – способствовать развитию взаимодействия представителей бизнеса стран ЕАЭС, установлению прямого взаимовыгодного сотрудничества между предпринимателями различных стран и регионов, а так же решение важнейших экономических проблем с представителями власти.
Основной темой форума была «Евразийский экономический союз — пять лет сотрудничества, достижения и новые возможности». В программу мероприятия были включены пленарное и секционные заседания, модераторами которых выступили представители стран ЕАЭС совместно с представителями государственных структур Армении, а также биржа контактов и множество двусторонних бизнес-встреч.
В рамках бизнес-форума состоялась конференция «Углубление промышленной кооперации и развитие импортозамещения в базовых отраслях», а также круглые столы по следующим темам: «Условия свободного перемещения внутри ЕАЭС проектно-строительных процессов», «Финансовые инструменты для поддержки экспортоориентированных предприятий в государствах-членах евразийского экономического союза», «Электронная торговля — современный инструмент для экспорта товаров и услуг на международные рынки», «Продвижение продовольственных товаров на внешние рынки. инструменты для расширения географии экспорта МСП», «Логистические системы ЕАЭС в современных экономических условиях».
В работе Форума приняли участие более 250 человек из стран ЕАЭС и не только: Член Коллегии (Министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК; руководители и сотрудники различных департаментов Евразийской экономической комиссии; руководители и представители Посольств государств – членов ЕАЭС; Торгового представительства России в Армении; руководящие чины Министерства экономического развития и инвестиций; Министерства транспорта, связи и информационных технологий; Инспекционного органа продовольственной безопасности при Правительстве Республики Армения; Государственного комитета по градостроительству при Правительстве Республики Армения; Министерства национальной экономики Республики Казахстан; Правительства Республики Арцах; Министерства экономического развития Иркутской области; Департамента экономики Воронежской области; руководители и представители Центров координации поддержки экспорта Алтайского края; Орловской области; Красноярского края; Фондов поддержки предпринимательства Тверской области; Брянской области; Торгово-промышленной палаты Республики Беларусь; Торгово-промышленной палаты Российской Федерации; Ассоциации российских банков; Ассоциации малых и средних экспортеров; а так же представители средств массовой информации и конечно бизнеса государств – членов ЕАЭС.
С приветственной речью на открытии бизнес-форума выступили Президент ТПП Армении Саргсян М.Г., Член Колегии (Министр) ЕЭК Минасян К.А., руководство и представители Министерства экономического развития и инвестиций Армении, Госкомитета по градостроительству при Правительстве Армении, ТПП государств-участников ЕАЭС, белорусской и казахстанской Дипмиссий, Торгового представительства России в Армении, иных организаций. В ходе выступлений были кратко подведены итоги функционирования Союза за последние годы, подчеркнута нацеленность на дальнейшее укрепление евразийской интеграции, устранение барьеров и ограничений во взаимной торговле, наращивание взаимодействия Союза с третьими странами и объединениями. Особое внимание уделено состоянию и перспективам развития торгово-экономического сотрудничества в условиях членства стран в ЕАЭС.
Участники форума отметили, что бизнес-форум в г. Цахкадзор зарекомендовал себя как прекрасная площадка для развития контактов между представителями бизнес-сообщества стран-участниц ЕАЭС и Армении.
По итогам работы Форума подписаны соглашения о сотрудничестве, а некоторые организации уже заключили ряд внешнеторговых контрактов на поставку продукции в Республику Армения. Предприятия намерены продолжить переговоры с иностранными партнерами по вопросу увеличения экспортных поставок в Республику Армения.