Բիզնես առաքելություն Ալտայ տարածաշրջանում
2019թ. սեպտեմբերի 26-ից 27-ը ՓՄՁ Ալթայան ֆոնդի տաղավարում` Արտահանման աջակցության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության ընդունելությունը:   ⠀
Այս տարի Կենտրոնի կողմից աջակցություն ստացողների շարքում Հայաստանը մեծ ժողովրդականություն է վայելում` բազմաթիվ արտահանող ձեռնարկատերեր ձգտում են արտահանման գործընթաց սկսել հատկապես Հայաստանի Հանրապետության հետ:
Հայկական կազմակերպությունները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել Ալթայի տարածաշրջանի փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ: Գործնական բանակցություններին մասնակցել են Ալթայի երկրամասի 12 և Հայաստանի 4 կազմակերպություն:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրել են արդյունաբերության նավթագազային, դեղագործական, դիստրիբյուտորական ճյուղերը, մանրածախ ոլորտի կազմակերպությունները և սուպերմարկետների հզոր ցանցերը:
Գործնական բանակցությունները ցույց տվեցին Հայաստանի շուկայում Ալթայան արտադրանքի և ծառայությունների մրցունակությունը: Հայ գործընկերները բուռն հետաքրքրություն էին ցուցաբերում ներկայացված Ալթայան ապրանքների հանդեպ, գործնական այցի ընթացքում կնքվել են երկու պայմանագիր, հայկական կազմակերպությունները դրական են արտահայտվել հետագա համագործակցության հնարավորության վերաբերյալ:

С 26 по 27 сентября 2019 года на площадке Алтайского фонда МСП при содействии Центра поддержки экспорта был организован приём делегации из Республики Армения.
⠀
В этом году Армения пользуется наибольшей популярностью среди получателей поддержки Центра – многие предприниматели-экспортеры стремятся начать экспортную деятельность именно с Республикой Армения.
Армянские компании провели ряд встреч с представителями малого и среднего бизнеса Алтайского края. Общее количество организаций-участников деловых переговоров со стороны Алтайского края – 12, со стороны Армении – 4.
Республику Армения представили компании из нефтегазового сектора промышленности, фармацевтики, дистрибьюции, ритейла и крупнейшей сети супермаркетов.
Деловые переговоры показали конкурентоспособность продукции и услуг алтайских производителей на рынке Армении. Армянские партнёры проявляли активный интерес к презентуемым алтайским товарам, в рамках делового визита заключены два контракта, армянские компании положительно отозвались о возможности дальнейшего сотрудничества.