Ռուսաստանի Դաշնության Սարատովի շրջանի ձեռնարկությունների
2021 թվականի օգոստոսի 24 -ից 26 -ը Երևանում (Հայաստանի Հանրապետություն) տեղի ունեցավ Սարատովի մարզի ձեռնարկությունների գործարար առաքելությունը: Այս միջոցառումն իրականացրեց Իվենթսենթր ընկերությունը Սարատովի մարզի Արտահանման աջակցության կենտրոնի պատվերով` միջազգային համագործակցության և արտահանման ազգային ծրագրի շրջանակներում:
Միջոցառման հիմնական նպատակներն են՝ օտարերկրյա և հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների կազմակերպումը, նոր գործարար կապերի հայտնաբերումը, արտահանման և արտաքին առևտրի ծավալների մեծացմանն ուղղված բիզնես գործունեության շրջանակների ընդլայնումը:
Գործարար առաքելության մասնակիցներն էին Սարատովում գործող ընկերությունները, լոբազգիների և ձիթայուղերի վերամշակողները; հացահատիկային, հրուշակեղենի, հյութերի, ձկան պահածոների և շինարարական ամրանների արտադրողներ:
Առաքելության բիզնես ծրագիրը ներառում էր առանձին հանդիպումներ և բանակցություններ հայաստանյան սուպերմարկետների խոշորագույն մանրածախ առևտրականների և սննդամթերքի ներմուծողների, մետաղ արտադրողների և շինարարական ընկերությունների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սարատովի շրջանի ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայացրեցին արտադրանքի նմուշներ և քննարկեցին Սարատովի արտադրանքի հայկական շուկաներ մուտքի հեռանկարները:
Ըստ ՀՀ գնորդների ներկայացուցիչների՝  Սարատովի շրջանի բիզնեսի առաջարկները կառուցողական էին, հետաքրքիր և ընդունվեցին քննարկման:
Բանակցությունների արդյունքում բոլոր ընկերությունները պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցին հետագա համագործակցության վերաբերյալ, հնարավոր է պայմանագրերի կնքում բիզնես առաքելության մասնակից բոլոր ընկերությունների հետ:
Գործարար առաքելության մասնակիցներն այցելեցին նաեւ ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատ: Հանդիպումն անցկացվել է գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանի հետ, որտեղ հանդիպումների արդյունքների հիման վրա նախանշվել են Հայաստանի ձեռնարկատերերի հետ հետագա համագործակցության ծրագրերը: Սարատովի մարզի արտահանման աջակցության կենտրոնի ղեկավար Սերգեյ Միրոնովը ներկայացրեց Սարատովի մարզի արտահանմանն ուղղված ձեռնարկությունների կատալոգը:

Бизнес Миссия Предприятий Саратовской области
С 24 по 26 августа 2021 года в г. Ереван (Республика Армения) состоялась бизнес-миссия предприятий Саратовской области. Данное мероприятие было реализовано компанией «Ивентцентр» по заказу Центра поддержки экспорта Саратовской области в рамках реализации национального проекта «Международная кооперация и экспорт».
Основные цели мероприятия — это организация переговоров между представителями зарубежных и армянских компаний, нахождение новых деловых связей, расширение сферы бизнес-деятельности, направленного на увеличение объемов экспорта и внешней торговли.
Участниками бизнес-миссии стали саратовские компании переработчики зернобобовых и масличных культур; производители круп, кондитерских изделий, соков, рыбных консерв и арматуры.
Деловая программа миссии включала индивидуальные выездные встречи и переговоры с крупнейшими армянскими ритейлерами сети супермаркетов и импортерами продуктов питания, производителями изделий из металла и строительными компаниями.
В ходе встречи, представители компаний из Саратовской области презентовали образцы продукции обсудили перспективы выхода саратовской продукции на рынки Армении.
По оценке представителей закупщиков Республики Армении, предложения бизнеса Саратовской области носили конструктивный характер, были интересны и приняты к рассмотрению.
Проведенные встречи ожидают дальнейшей проработки. По итогам проведенных переговоров всеми компаниями были достигнуты договоренности о дальнейшем сотрудничестве, возможны заключения контрактов  по всем компаниям-участницам БМ.
Участники бизнес-миссии также посетили Торгово-Промышленную палату Республики Армении. Встреча проходила с исполнительным директором Андраником Алексаняном, где по итогам встреч были намечены планы по дальнейшему сотрудничеству с предпринимателями Армении.  Руководитель Центра поддержки экспорта Саратовской области Сергей Миронов презентовал каталог экспортно-ориентированных предприятий Саратовской области.