«ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՇԱԲԱԹ 2018» ԵՐՐՈՐԴԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄ
Գործընկերներ` Ռուսաստանի Դաշնության Արդյունաբերության և առևտրի Նախարարություն, Ռոստեխ, Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն (ՀՏԶԿ), Եվրասիական համագործակցության ֆորում և այլն:
Համաժողովին մասնակցել են շուրջ 2600 մասնակիցներ և ավելի քան 150 բանախոսներ, այդ թվում` Փոխվարչապետներ և Կառավարությունների ղեկավարներ, պետական ​​կորպորացիաների ղեկավարներ և ԵՏՄ անդամ երկրների գործարար ներկայացուցիչներ: Համաժողովի մասնակիցների աշխարհագրությունը չափազանց մեծ է` Ռուսաստան, Հայաստան, Աֆղանստան, Բելառուս, Հունգարիա, Գերմանիա, Վրաստան, Իրան, Իտալիա, Ղազախստան, Կամբոջիա, Ղրղզստան, Չինաստան, Լիտվա, Մոլդովա, Նիգերիա, Նիդեռլանդներ, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ, Միացյալ Թագավորություն, ԱՄՆ, Տաջիկստան, Թայվան, Ուզբեկստան, Շվեյցարիա, Կատար, Ֆրանսիա, Արգենտինա, Իսպանիա, Ուկրաինա:
«Եվրասիական շաբաթ» երրորդ միջազգային ցուցահանդեսային ֆորումի շրջանակներում «Իվենսենթր» ընկերությունը, ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատը ու Փոքր և միջին արտահանողների ասոցիացիան առաջին անգամ կազմակերպեցին հետևյալ միջոցառումները`
1. «Տարածաշրջանների արտահանման ներուժը» խորագրով ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացվեցին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի մարզերի միասնական տաղավարները: Երեք օրվա ընթացքում տեղում ակտիվորեն քննարկվել են արտահանման զարգացման գործիքները և ներուժը: Բոլոր տաղավարներում աշխատում էին տարբեր արտահանման աջակցման կառույցների մասնագետները և ղեկավարները:
2. «Ինչպես հայտնվել սուպերմարկետների սայլակում» գնումների նիստը: 2018թ. հոկտեմբերի 22-ին գնումների նիստի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ և կառուցողական երկխոսություն առևտրրային ցանցերի ներկայացուցիչների ու սննդի և FMCG ապրանքների արտադրողների միջև: Գնումների նիստի աշխատանքներին մասնակցում էին Հայաստանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի առևտրային ցանցերի ավելի քան 10 ներկայացուցիչներ:
3. Առևտրային բանակցություններ՝ կոնտակտային բորսայի և B2B ձևաչափով երկկողմանի բիզնես հանդիպումների կազմակերպմամբ: Առևտրային բանակցությունների շրջանակներում 2018թ. հոկտեմբերի 23-ին տեղի են ունեցել անմիջական երկկողմ բանակցություններ Ռուսաստանի Դաշնության 8 մարզեր ներկայացնող ավելի քան 30 ռուսաստանյան ընկերությունների ու Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների միջև:
Համաժողովի շրջանակներում Գնումների նիստին և Առևտրային բանակցություններին մասնակցեցին 300-ից ավելի մասնակիցներ: Ֆորումի մասնակիցները հայտնեցին Գնումների նիստին և Առևտրային բանակցությունների միջոցառումներին մասնակցելու արդյունքում առնվազն 40 սկզբունքային փոխհամագործակցության պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու մասին և առնվազն 10 ապրանքներ մատակարարելու պայմանագրերի մասին:

Третий международный выставочный форум «Евразийская неделя 2018»
Партнеры: Министерство Промышленности и торговли РФ, Ростех, Центр развития перспективных технологий (ЦРПТ), Форум Евразийского партнерства и другие.
В форуме приняли участие около 2600 участников и более 150 спикеров, в числе которых – Вице-премьеры и Министры правительств, руководители госкорпораций и представители бизнеса Государств-членов ЕАЭС. География стран-участников форума довольна обширна: Россия, Армения, Афганистан, Беларусь, Венгрия, Германия, Грузия, Иран, Италия, Казахстан, Камбоджия, Киргизия, Китай, Литва, Молдова, Нигерия, Нидерланды, ОАЭ, Соединенное Королевство, США, Таджикистан, Тайвань, Узбекистан, Швейцария, Катар, Франция, Аргентина, Испания, Украина.
Впервые в рамках Третьего международного выставочного форума «Евразийская неделя» компания «Ивенцентр», Торгово-промышленная палата Республики Армения и Ассоциация малых и средних экспортеров организовали нижеуказанныe мероприятия:
- Выставка «Экспортный потенциал регионов», на которой были представлены объединенные стенды регионов Армении, России и Ирана. В течении трёх дней на площадке активно дискуссировались потенциал и инструменты развития экспорта. На всех стендах работали специалисты различных структур поддержки экспорта.
- Закупочная сессия «Как попасть на полку супермаркета?». В рамках Закупочной сессии 22 октября 2018 года состоялась встреча и конструктивный диалог представителей торговых сетей и производителей продуктов питания и FMCG товаров. В работе закупочной Сессии приняли участие более 10 представителей торговых сетей из Армении, Грузии и России.
- Торговые переговоры с организацией биржи контактов и двусторонних бизнес-встреч в формате В2В. В рамках Торговых переговоров 23 октября 2018 года состоялись прямые двусторонние переговоры между представителями более 30 российских компаний из 8 регионов Российской Федерации с представителями бизнес-сообщества Армении, Грузии, Ирана и России.
В рамках форума в мероприятиях Закупочной сессии и Торговых переговоров приняли участие более 300 участников. По итогам участия в мероприятиях Закупочной сессии и Торговых переговоров участники Форума сообщили о достижении как минимум 40 принципиальных договоренностей по взаимодействию с партнёрскими компаниями и как минимум 10 договорах о поставках товаров.