Առցանց բիզնես ֆորում Ղազախստան-Հայաստան
Սույն թվականի մայիսի 25-ին, ղազախա-հայկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ առցանց բիզնես ֆորում` երկու երկրների ավելի քան 30 ընկերությունների մասնակցությամբ:
Ղազախստանի բիզնեսը ներկայացնում էին ապրանքների արտադրողները և ծառայություններ մատուցողները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են` երկաթուղիների և մայրուղիների կառուցում, ջեռուցման համակարգերի արդիականացում, քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքների վերանորոգում և սննդի արդյունաբերություն:
Հայկական կողմից մասնակցում էին շինարարության, սննդամթերքի և խորհրդատվության ոլորտի ընկերությունները:
Բիզնես ֆորումի պաշտոնական մասում քննարկվել են ղազախա-հայկական տնտեսական համագործակցության հետագա ամրապնդման հարցերը, որտեղ հանդես են եկել Ղազախստանի Հանրապետության Առևտրի և ինտեգրման փոխնախարար Կայրաթ Տոռեբայեվը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյան, ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբայեվը, Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Մանասերյանը, Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը և Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահի ԺՊ Կարեն Իվանովը:
Ֆորումի ընթացքում «Kazakhexport» և «Kazakh Invest» ընկերությունները ծանոթացրեցին արտաքին շուկաներում ղազախստանյան ապրանքների խթանման համար նախատեսված պետական աջակցության միջոցառումների հնարավորություններին:
Ֆորումի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են երկու երկրների գործարար համագործակցության խորացման անհրաժեշտության մասին: Որոշվեց Ալմաթայում բիզնես ֆորում անցկացնել այս տարվա հոկտեմբերի երկրորդ կեսին` երկու երկրների շահագրգիռ ձեռնարկատերերի առավելագույն ներգրավմամբ:

Онлайн бизнес форум Казахстан-Армения
25 мая текущего года в рамках предстоящего 8-го заседания Межправительственной казахстанско-армянской комиссии по экономическому сотрудничеству состоялся онлайн бизнес-форум с участием более 30 компаний из двух стран.
Казахстанский бизнес представляли производители товаров и услуг в таких отраслях как: строительство железнодорожных и автомобильных дорог, модернизация теплосетей, обновление городской транспортной инфраструктуры и пищевой промышленности.
С армянской стороны участие приняли компании в сфере строительства, пищевой продукции и консалтинга.
В официальной части бизнес форума по вопросам дальнейшего укрепления Казахстанско-Армянского экономического сотрудничества выступили вице-министр торговли и интеграции Республики Казахстан Кайрат Торебаев, заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Терян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Республике Армения Болат Иманбаев, Чрезвычайный посланник и Полномочный министр Посольства Республики Армения в Республике Казахстан, Временный Поверенный в делах Республики Армения в Республике Казахстан Артур Манасерян, директор Торгово-промышленной палаты Армении Андраник Алексанян и руководить направления СНГ Торгово-промышленной палаты Армении Карен Иванов.
В ходе форума АО «НК «Kazakhexport» и АО «НК «Kazakh Invest» ознакомили предпринимателей двух стран с возможностями мер господдержки, предоставляемых для продвижения казахстанских товаров на внешних рынках.
В рамках форума стороны договорились о необходимости углубления бизнес-сотрудничества двух стран. Было принято решение о проведении во второй половине октября текущего года бизнес-форума в г. Алматы с максимальным привлечением заинтересованных предпринимателей обеих стран.