ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ՉԵԼՅԱԲԻՆՍԿԻ ՇՐՋԱՆԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ
Չելյաբինսկի շրջանի տնտեսական զարգացման նախարարության և Հարավային Ուրալի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի և  «Իվենթսենթր» ընկերության հետ համատեղ 2019թ․ դեկտեմբերի  16-ից  մինչև դեկտեմբերի 19-ը ք․ Երևանում կայացավ Ռուսատանի Դաշնության Չելյաբինսկի շրջանի Ձեռնարկությունների Բիզնես առաքելությունը։ Պատվիրակության կազմում էին՝ «Կոելգոմրամոր» ԲԸ,  «ԳԱՄ «Տեպլովեյ» ՍՊԸ,  «Զլատուստի Բետոնի խառնման սարքավորումների Գործարան» ՍՊԸ, «ԷՄԻՍ» ՓԲԸ և Աուդիտորական ընկերություն «ՎնեշԷկոնոմԱուդիտ» ՍՊԸ։
Դեկտեմբերի 17-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Վլադիմիրովիչ Բաբկոյի հետ տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում բիզնեսի գործառույթների առանձնահատկությունները: Ռուսաստանի և Հայաստանի ձեռնարկությունների միջև համագործակցության ընդլայնման և խորացման հնարավորություններ» թեմայով, որից հետո տեղի ունեցավ քննարկում ՝ Չելյաբինսկի մարզի հայկական ընկերությունների և ձեռնարկությունների միջև համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:
Մասնակիցների ուշադրությանն են ներկայացվել Հայաստանի Հանրապետության, Չելյաբինսկի շրջանի ներդրումային և տնտեսական ներուժի շնորհանդեսները և Չելյաբինսկի շրջանի ձեռնարկությունների շնորհանդեսը: Այնուհետ ՀՀ և Չելյաբինսկի մարզի ձեռնարկությունների մասնակցությամբ տեղի ունեցան գործնական բանակցություններ В2В ֆորմատո։ Հաջորդ օրը՝ 2019 թ․ դեկտեմբերի 18-ին  կազմակերվել են ք․ Երևանի պրոֆիլային ձեռնարկությունների այցելություններ անհատական ծրագրերով, ծանոթություն հայկական ընկերությունների աշխատանքի հետ, համագործակցության հարցերի քննարկում և «Ալյանս» Ազատ տնտեսական գոտու այցելություն։
Գործնական հանդիպումներին մասնակցեցին ավելին քան 40 հայկական ընկերություններ։ Երկօրյա աշխատանքային բանակցությունների և անհատական այցելությունների  համակցված արդյունքը՝ շուրջ 50 երկկողմ հանդիպումներ, որից 14-ի դեպքում կողմերը մտադրություններ են հայտնել համագործակցության վերաբերյալ:
Այցի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումները թույլ են տվել ընդլայնել առկա, ինչպես նաև հաստատել նոր առևտրատնտեսական կապեր Չելյաբինսկի շրջանի և Հայաստանի Հանրապետության միջև:

ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ ДЕЛОВЫХ КРУГОВ
По инициативе Минэкономразвития Челябинской области и Южно-Уральской торгово-промышленной палаты, совместно с Торгово-промышленной палатой Республики Армения и «Ивентцентром» с 16 по 19 декабря 2019 г. в г. Ереван состоялась Бизнес-миссия предприятий Челябинской области Российской Федерации. В состав делегации вошли АО «Коелгамрамор», ООО «НПО «Тепловей», ООО «Златоустовский Завод Бетоносмесительного Оборудования», ЗАО «ЭМИС» и ООО Аудиторская фирма «ВнешЭкономАудит».
17 декабря состоялся Круглый стол c Торговым представителем Российской Федерации в Республике Армения Бабко Андреем Владимировичем на тему «Особенности ведения бизнеса в Республике Армения. Возможности расширения и углубления сотрудничества российских и армянских предприятий», после чего состоялось обсуждение перспектив сотрудничества армянских компаний с предприятиями Челябинской области. Вниманию участников бизнес-встречи были представлены презентации инвестиционного и экономического потенциала Республики Армения, Челябинской области и презентация предприятий Челябинской области. Затем состоялись деловые переговоры между предприятиями Республики Армения и Челябинской области в формате В2В. На следующий день 18 декабря 2019 года были организованы посещения профильных предприятий г. Еревана по индивидуальным программам, ознакомление с работой армянских компаний, обсуждение вопросов сотрудничества  и Посещение Свободной экономической зоны «Альянс».
Более 40 армянских компаний приняли участие в деловых встречах. Совокупный результат двухдневных деловых переговоров и выездных мероприятий – около 50 двусторонних встреч, возникло 14 намерений о сотрудничестве.
Проведенные в рамках визита мероприятия позволили расширить существующие,  а также  установить новые торгово-экономические связи между Челябинской областью и Республикой Армения.