Ամսաթիվ՝ 29 Սեպտեմբեր — 02 Հոկտեմբեր 2017
Կազմակերպիչներ՝ Արցախի Ներդրումային Հիմնադրամ, Արցախի Հանրապետության Կառավարություն, Հայաստանի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատ, Իվենթսենթր
Արցախի Ներդրումային Հիմնադրամի, Հայաստանի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական Պալատի և «Իվենթսենթր» միջոցառումների սպասարկման կենտրոնի նախաձեռնությամբ 2017թ. սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 02-ը Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կազմակերպվել է VII Արցախյան Տնտեսական Ֆորումը: Համաժողովը կազմակերպվել է Արցախի Հանրապետության Կառավարության պաշտոնական աջակցությամբ և նվիրված է եղել Արցախի Ներդրումային Հիմնադրամի 10-ամյակին: Համաժողովի հիմնական թեզն է՝ «ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ: ՊԵՏԱԿԱՆ-ՄԱՍՆԱՎՈՐ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՈՐՊԵՍ ԵՐԿՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԳԼՈԲԱԼ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԻՄՔ»: Ֆորումի շրջանակներում անցկացվեցին պլենար նիստ, սեկցիոն նիստեր, ինչպես նաև կազմակերպվեցին կոնտակտային բորսա և երկկողմանի բիզնես-հանդիպումներ:
Համաժողովի հիմնական նպատակներն են՝ արցախյան, հայկական և արտերկրյա ընկերությունների միջև բանակցությունների կազմակերպում, այդ թվում նաև ոչ պաշտոնական մթնոլորտում; նոր գործարար կապերի բացահայտում; բիզնես գործունեության շրջանակների ընդլայնում; կառավարության ներկայացուցիչների հետ կարևորագույն տնտեսական խնդիրների քննարկում:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Արցախի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և արտերկրյա ընկերությունների ղեկավարներ, տարբեր միությունների և ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ, Արցախի Հանրապետության կառավարության անդամներ:
Նման միջոցառումները նպաստում են գործարարների միջև արտադրական և առևտրային ուղղակի փոխշահավետ համագործակցության հաստատմանը:
Բազմաթիվ ոլորտային սեկցիոն նիստերը և կոնտակտային բորսան օգնում են նոր առևտրատնտեսական կապեր ստեղծել Արցախի գործարարների հետ, ամրապնդել արդեն ստեղծված կապերը, ինչպես նաև հիմնել նոր բիզնես:

Дата: 29 сентября — 02 октября 2017
Организаторы: Арцахский Инвестиционный Фонд, Правительство Республики Арцах, Торгово-промышленная палата Республики Армения, Ивентцентр
Арцахский инвестиционный фонд, Торгово-промышленная палата Республики Армения и Центр обслуживания мероприятий «Ивентцентр» с 29-го сентября по 02-е октября 2017г. в столице Республики Арцах, городе Степанакерт организовали VII Арцахский Экономический Форум. Форум прошел при официальной поддержке Правительства Республики Арцах и был приурочен к 10-летию Арцахского инвестиционного фонда. Основной темой Арцахского Форума была «ИНВЕСТИЦИОННАЯ ПОЛИТИКА РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ. ГОСУДАРСТВЕННО-ЧАСТНОЕ ПАРТНЕРСТВО КАК ОСНОВА ГЛОБАЛЬНОГО РАЗВИТИЯ ЭКОНОМИКИ СТРАНЫ». В рамках Форума были проведены пленарное заседание, секционные заседания, а также биржа контактов и двухсторонние бизнес встречи.
Основные цели мероприятия стали организация переговоров между арцахскими, армянскими и зарубежными компаниями, в том числе в неформальной обстановке; нахождение новых деловых связей; расширение сферы бизнес-деятельности; обсуждение важнейших экономических вопросов с представителями правительства.
В мероприятии приняли участие члены Правительства Республики Арцах, представители различных союзов и ассоциаций, а также руководители крупных компаний Республики Арцах, Республики Армения и зарубежных стран. Всего Форум собрал порядка 400 участников.
Подобные мероприятия способствуют установлению прямого взаимовыгодного производственного и торгового сотрудничества между предпринимателями.
Многочисленные отраслевые секционные заседания и биржа контактов помогают создать новые торгово-экономические связи с предпринимателями Республики Арцах, укрепить уже налаженные связи, а также начать новый бизнес.