2019թ․ սեպտեմբերի 13-ին, ժամը 14։30-ին «EREVAN EXPO»-ի №1 ցուցահանդեսային համալիրում (Հայաստան, ք․Երևան, Հ․Հակոբյան 3) տեղի ունեցավ Երևանյան Բիզնես Համաժողով 2019, որը նվիրված էր Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։ Միջոցառումը կայացավ «Armenia EXPO» միջազգային տարածաշրջանային ունիվերսալ առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսային ֆորումի շրջանակներում։
Տվյալ նախագիծը իրականացվում է «Իվենթսենթր» ընկերության կողմից, Հայաստանի Հանրապետության Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայաստանի Հանրապետության արտադրողների և դիստրիբյուտորների Ասոցիացիայի աջակցությամբ՝ Կրասնոդարի մարզի Փոքր և միջին բիզնեսի ներդրումների և զարգացման վարչության, Կրասնոդարի և Պենզայի մարզերի Արտահանման զարգացման կենտրոնների, Բաշկորտոստանի Հանրապետության Արտահանմանը ուղղված փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցման համակարգման կենտրոնի և Րյազանի մարզի Արտահանմանը ուղղված ձեռնարկությունների աջակցման համակարգման կենտրոնի նախաձեռնությամբ։
Նախագծի նպատակն է աջակցել տարբեր տարածաշրջանների ձեռնարկատերերի միջև ուղղակի փոխշահավետ արտադրական և առևտրային համագործակցության հաստատմանը։
Արտասահմանյան պատվիրակությունների կազմում Հայաստան են ժամանել ՌԴ Բաշկորտոստանի Հանրապետության, Կրասնոդարի մարզի, Ռյազանի և Պենզայի շրջանների 20 ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում ՝
• «Էկոքիմտեխ» ՍՊԸ (անասնաբուժական պատրաստուկների, կերային հավելումների, պրեմիքսների, ախտահանման միջոցների արտադրություն)
• «Ումկա» ՍՊԸ (մանկական կահույքի, փափուկ մոդուլների, սենսորային սենյակների սարքավորումների, զարգացնող դիդակտիկ սարքավորումների, սպորտային սարքավորումների արտադրություն)
• «Հարավային Ուրալի կշեռքների գործարան» ՍՊԸ (կշռող սարքավորումների արտադրություն, արդյունաբերական կշեռքների և Մ1 դասի ճշգրտության կշիռների արտադրություն)
• «Կոնտրոլնիյ պակետ» ՍՊԸ (պոլիմերային փաթեթավորման արտադրություն)
• «Ռոսինկա» ՍՊԸ (բուսական յուղի արտադրություն)
• «Ստրոնգ» ՍՊԸ (օրթոպեդիկ ներքնակների, մահճակալների արտադրություն)
• «Ալֆա Քիմ Գրուպ» (ավտոքիմիայի արտադրություն)
• «Խոլոդ-Կ» (ջերմափոխանակիչների, արդյունաբերական սառնարանային և սառեցման սարքավորումների համար նախատեսված օդափոխության սարքավորումների արտադրություն, գազի ֆիլտրման և մաքրման սարքավորումների արտադրություն)
• «Ունիպակ» ՍՊԸ (ապակե և կերամիկական տարաների գեղարվեստական մշակում)
• «Սոլար» ՍՊԸ (աշխարհահռչակ Solatube® ապրանքանիշի արևային լուսավորության նորարարական տեխնոլոգիայի բացառիկ դիստրիբյուտոր Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տարածքում (Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Հայաստան, Ղրղզստան))
• «Բեստօյլ» ՍՊԸ (բուսական յուղի արտադրություն)
• «Իմպերիա» ՍՊԸ (հագուստի արտադրություն)
• ԱՁ Կոշելև (ТМ De luxe, Electronicsdeluxe, SVAR ապրանքանիշերի կենցաղային տեխնիկայի արտադրություն և վաճառք)
• «Ագրոմեխանիկա» ՍՊԸ (գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրություն)
• «Էլեկոմ ՊԷԿ» ՍՊԸ (ռեզիստորների արտադրություն)
• «ՍկոպիոնԶերնոՊրոդուկտ» ՍՊԸ (հացահատիկի, ձավարեղենի, կրուպեղենի մեծածախ վաճառք)
• «Խելացի տեխնոլոգիաներ» (համակարգչային ծրագրային ապահովման մշակում)
• ԱՁ Ֆադեև (ավտոպահեստամասերի արտադրություն)
• «Նյուտեկգրուպ» ՍՊԸ (բազմաֆունկցիոնալ պաշտպանիչ ծածկույթների արտադրություն)
• «Ցենտրտրանստեխմաշ» ՍՊԸ (Ռուսաստանում և ԱՊՀ-ում առաջատար ընկերություն բոլոր կատեգորիաների տրանսպորտային միջոցների համար նախատեսված տարբեր նշանակության հավելումների արտադրության ոլորտում)
Արտասահմանյան բիզնեսի ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել են երկկողմ հանդիպումներ հայկական ընկերությունների հետ B2B ձևաչափով, իրականացվել են այցելություններ Հայաստանի պրոֆիլային ձեռնարկություններ՝ արտադրական ու առևտրային հնարավորությունները գնահատելու և համագործակցության մանրամասները քննարկելու նպատակով, փորձի փոխանակման և արդյունաբերական համագործակցության նպատակով և այլն։ Միջոցառման շրջանակներում նաև իրականացվել են քննարկումներ «Արտահանում ենք Հայաստան» թեմայի շուրջ, որտեղ ներկայացվել են տարբեր երկրների արտադրողների համար իրենց ապրանքների հայկական շուկա մուտք գործելու և առաջխաղացումը ապահովելու էականորեն պարզեցված հնարավորությունները։

13 сентября 2019 года в 14-30 в конференц-зале №1 Выставочного комплекса «Ереван EXPO» (Армения, Ереван, ул. А. Акопяна 3) прошел Ереванский Бизнес-Форум 2019, посвященный развитию экономических взаимоотношений регионов Российской Федерации и Республики Армения. Мероприятие проходило в рамках международного регионального универсального торгово-промышленного выставочного форума «Armenia EXPO».
Проект реализуется компанией «Ивентцентр», при поддержке Торгово-промышленной палаты Республики Армения и Ассоциации дистрибьюторов и производителей Республики Армения,  по инициативе Департамента инвестиций и развития малого и среднего предпринимательства Краснодарского края, Центра поддержки экспорта Краснодарского края, Центра поддержки экспорта Пензенской области, Центра координации поддержки экспортно-ориентированных субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Башкортостан и Центра координации поддержки экспортно-ориентированных предприятий Рязанской области.
Цель Проекта – содействие в установлении прямого взаимовыгодного производственного и торгового сотрудничества предпринимателей двух регионов.
В составе зарубежных делегаций в Армению прибыли представители 20 предприятий из Башкортостана, Краснодарского края, Рязанской и Пензенской области Российской Федерации, среди которых:
• ООО «Экохимтех» (производство ветеринарных препаратов, кормовых добавок, премиксов, дезинфицирующих средств)
• ООО «Умка» (произвводство мягких модулей, детской мебели, оборудования для сенсорных комнат, развивающего дидактического оборудования, спортивного оборудования)
• ООО «Южно-Уральский Весовой Завод» (производство весового оборудования, производство промышленных весов и гирь класса точночти м1)
• ООО «Контрольный пакет» (проиводство полимерной упаковки)
• ООО «Росинка» (производство растительных масел)
• ООО «Стронг» (производство ортопедических матрасов, кроватей)
• ООО «Альфа Хим Групп» (производство автохимии)
• ООО «Холод-К» (производство теплообменных устройств, оборудования для кондиционирования воздуха промышленного холодильного и морозильного оборудования, производство оборудования для фильтрования и очистки газов)
• ООО «УНИПАК» (художественная обработка поверхности стеклотары и посуды (стеклянной и керамической), включая сатинирование (химическое матирование) и декорирование методом шелкографии)
• ООО «Солар» (эксклюзивный дистрибьютор инновационной технологии солнечного освещения всемирно известной марки Solatube® на территории стран Евразийского экономического союза (Россия, Беларусь, Казахстан, Армения, Киргизия))
• ООО «Бестойл» (производство растительных масел)
• ООО «Империя» (производство верхней одежды)
• ИП Кошелев (производство и реализация бытовой техники ТМ De luxe, Electronicsdeluxe, SVAR)
• ООО «Агромеханника» (производство сельскохозяйственной техникики)
• ООО «Элеком ПЭК» (производство резисторов)
• «СкопинЗерноПродукт» (оптовая торговля зерном, крупами, злаками)
• ГК «Умные технологии» (разработка компьютерного программного обеспечения (автоматизация работы в сфере АПК – элеваторов и т.п.)
• ИП Фадеев (демпфирующие элементы подвески: стойки телескопические передней подвески и амортизаторы телескопической задней подвески (гидравлические, газонаполненные)
• ООО «НЬЮТЭКГРУПП» (многофункциональные защитные покрытия собственной разработки)
• ООО "Центртранстехмаш" (лидирующее предприятие России и СНГ в области производства и монтажа автомобильных надстроек различного назначения на все категории транспортных средств)
Для представителей бизнеса зарубежья были организованы и проведены двусторонние встречи с армянскими компаниями в формате В2В, посещение профильных предприятий Армении для оценки производственных и коммерческих возможностей и обсуждения деталей сотрудничества, с целью обмена опытом, производственной кооперации и т.п., а также проведение дискуссий на тему «Экспортируй в Армению», с обсуждением возможностей существенно упростить производителям из различных стран выход и продвижение товаров на рынок Армении.