Ռուսաստանի Դաշնության Ալթայի մարզի ձեռնարկությունների
2021 թվականի հուլիսի 12-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցավ Ալթայի մարզի փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների պատվիրակության գործարար առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետություն:
Նախագիծը «Ալթայի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման հիմնադրամ» ոչ առևտրային կազմակերպության պատվերով իրականացրել է Իվենթսենթր ընկերությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի աջակցությամբ:
Միջոցառման շրջանակներում ներկայացվեցին մարզերի արտահանման ներուժը, արտահանման աջակցության կենտրոնի և Ալթայի մարզի փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հանդիպումը ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավարության հետ, անցկացվել են գործարար բանակցություններ, B2B հանդիպումներ, այցելություններ առաջատար հայկական ձեռնարկություններ և այլն:
Միջոցառման հիմնական նպատակներն են՝ արտասահմանյան և հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների կազմակերպումը, նոր գործարար կապերի հայտնաբերումը, արտահանման և արտաքին առևտրի ծավալների մեծացմանն ուղղված բիզնես գործունեության շրջանակների ընդլայնումը:
Պատվիրակությունների կազմում էին Ռուսաստանի Դաշնության Ալթայի մարզի 4 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք զբաղվում էին հացահատիկի, ձեթի, կրուպեղենի, պատրաստի շիլաների տեսականու, թեյերի, ալյուրների, բուսական յուղերի արտադրությամբ և այլն:
Գործունեության յուրաքանչյուր ոլորտի համար ընտրվել են համապատասխան արտահանման շուկաներ, որոնվել են պոտենցիալ գործընկերներ և կազմակերպվել բանակցություններ շահագրգիռ հայկական ընկերությունների հետ, ինչպես նաև այցելություններ Հայաստանի մասնագիտացված ձեռնարկություններ` արտադրական և առևտրային հնարավորությունները գնահատելու, համագործակցության մանրամասներ քննարկելու, ինչպես նաև փորձի փոխանակման, արդյունաբերական համագործակցության անդրադառնալու և այլն:

Бизнес Миссия Предприятий Алтайского Края
В период с 12-го по 14-е июля 2021 г. в Республике Армения состоялась бизнес-миссия делегации из представителей субъектов малого и среднего предпринимательства Алтайского края в Республику Армения, г. Ереван.
Проект был реализован компанией «Ивентцентр» при содействии Торгово-промышленной палаты Республики Армения по заказу Некоммерческой организации «Алтайский фонд развития малого и среднего предпринимательства».
В рамках мероприятия были проведены презентации экспортного потенциала регионов, встреча представителей Центра поддержки экспорта и СМП Алтайского края с руководством Торгово-Промышленной палаты Республики Армения,  деловые переговоры, B2B встречи, посещение лидирующих армянских и т.д.
Основные цели мероприятия — это организация переговоров между представителями зарубежных и армянских компаний, нахождение новых деловых связей, расширение сферы бизнес деятельности, направленного на увеличение объемов экспорта и внешней торговли.
В составе делегаций были  представители 4-ех компаний из Алтайского края Российской Федерации, занятых в производстве зерна, масличных культур, круп, готовых каш в ассортименте, чая, муки, растительных масел и т.д.
Для каждой сферы деятельности были отобраны актуальные экспортные рынки, проведен поиск потенциальных партнеров и организованы переговоры с заинтересованными армянскими компаниями, а также посещение профильных предприятий Армении для оценки производственных и коммерческих возможностей, обсуждения деталей сотрудничества, а также с целью обмена опытом, производственной кооперации и т.п..